Zdraví v bobulích - rybíz, josta, angrešt

07.07.2022

Máme tady další vitamínové poklady z naší zahrady. V plné síle, plné barev i chutí. Musím říct, že až s postupujícími léty jsem schopna plně ocenit poklad v těchto bobulkách. Asi proto, že byly vždycky všude, že nebyly třeba tak vzácné jako borůvky... nevím. Každopádně vím, že nejsem jediná, kdo je považoval nebo považuje za takový to běžný ovoce a raději na zahradě uzobne něco jiného. Tak se na ně pojďme podívat trošku jinak - třeba pak budeme rádi, že jsou všude :)

Keříky rybízu teď zdobí snad každou zahradu. Černý, červený i bílý. Nejběžnější je asi ten červený, který se do Evropy rozšířil ze Španělska. Tady z něj dělali léčivý sirup, který sloužil jako náhražka rebarborového sirupu. Možná odtud původ jakéhosi zástupného ovoce? Pojďme ho tedy docenit - z našeho lokálního ovoce má nejvíce ovocných kyselin (jablečné, vinné i citronové). Je zdrojem vlákniny, pektinu, kterého se pak využívá jako přírodního konzervantu. Mimo to na sebe umí pektin vázat těžké kovy z těla. Má vysoký obsah vitamínu C. Ten černý dokonce po šípku úplně nejvíc ze všech druhů ovoce a zeleniny. Proto pomáhá i při nachlazení, kašli a zánětech dýchacích cest. Umí také snížit horečku. Rybíz se doporučuje i pro celkovou podporu organismu. Má močopudné účinky, využívá se v léčbě močových cest i krevního oběhu. Dokonce umí pomoci při revmatismu a zánětu kloubů. 

Sbírají se plody i listy. Listy se suší na čaj, plody se využívají na marmelády, kompoty, sirupy či víno. A co teprve rybízlové koláče! Pro mě chuť dětství :) Díky již zmiňovanému pektinu se rybíz používá jako základ oblíbených pečených čajů. Na kilo rybízu se přidá kilo jiného ovoce, cukr a koření a právě díky pektinu z něj se už nemusí použít žádný jiný konzervant. 

Angrešt je dokonce ještě starší odrůdou než rybíz. Začal se pěstovat už v 11 století. Od rybízu se liší tím, že jde o trnitý keřík na kmínku a plody nejsou v hroznech, ale kusové. Rozděluje se též podle barev na bílý, zelený, červený a žlutý. Jinak co do léčivých látek a vitamínů jsou si oba podobní. Také má hodně céčka i pektinu. Dále také hodně vitamínu A. 

Josta je křížencem rybízu a angreštu. Po rybízu je bez trní, po angreštu má větší plody. Plody jsou podobné černému rybízu, ale méně aromatické. Jsou nakyslé, někdy připomínají bobule révy. Zraje postupně, což je výhoda. Můžeme je tak mlsat skoro celé prázdniny. 

Ještě bych se ráda zdržela u pektinu. Je to forma rozpustné vlákniny, čistě rostlinného původu. Proto se začíná čím dál více objevovat i třeba v "želé" kokinách pro děti. Zde dokáže nahradit klasickou želatinu, která je jen cholesterol - o tom, z čeho a jak se vyrábí, radši nemluvě. Zjednodušeně máme na výběr - kokina z vlákniny nebo z cholesterolu? Pektin se běžně používá při přípravě marmelád. Můžeme si koupit hotový v obchodě a nebo vyrobit vlastní. Právě rybíz nebo angrešt se na něj skvěle hodí. Očištěné je povaříme ve vodě 45 minut, dokud nezměknou. Zároveň pustí šťávu. Kilo ovoce na takovouto přípravu zalijeme 600ml vody. Po rozvaření je scedíme přes plátýnko. Zbylé ovoce v plátýnku můžeme ještě jednou mírně podlít a zhruba čtvrt hodiny znovu podusit. Pak opět přes plátýnko přecedíme, obě tekutiny promícháme a povaříme do zhoustnutí. Vlijeme do sklenic a sterilujeme při teplotě 85°C cca 10 minut. Takto získáme půl litru pektinové šťávy, kterou můžeme použít pro přípravu marmelád z ovoce, které není na pektin zas tak bohaté. Místo kila ovoce pak použijeme jen 750g + 250g pektinové šťávy. Tu přidáváme až v závěru vaření. 

A opět se dostáváme k moudrosti našich babiček, které si při léčbě vystačily s lokálními zdroji. Nepotřebovaly superpotraviny dovezené přes půl planety, znaly ty místní. Když na nás šlo nachlazení, maminka i babička nám daly k obědu kompot z rybízu nebo angreštu. I já to takto praktikuji u svých dětí - dáváme přednost kompotu z černého rybízu, kuličky jsou větší a při zavaření si tak udrží pěkný tvar. Z černého rybízu dělám také pečené čaje. Červený i černý zamrazuji. V zimě, když si člověk zasteskne po čerstvé chuti, udělám třeba cvíboch nebo jen bublaninu s rozmrazeným rybízem a všichni si mlaskáme. Samozřejmě nejlepší je si jej užít za čerstva. Miluju teď ráno vstát a jít se ho napást přímo do zahrady. Už k němu dozrávají i maliny, meruňky, za chvíli ostružiny. To je opravdová pastva nejen pro oči :) 


Nacoobalky - Dolní 1404, Bystřice 
Všechna práva vyhrazena 2021
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky